Όσκαρ 2018: Οι νικητές της απονομής

Και όσοι δεν κατάφεραν να πάρουν το αγαλματάκι

Η 90ή απονομή των Oscars πραγματοποιήθηκε και τα βραβεία απονεμήθηκαν σε αυτούς που η Ακαδημία έκρινε ότι τα άξιζαν.

Δες αναλυτικά τη λίστα των νικητών:

Καλύτερη Ταινία

H Μορφή του Νερού
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Lady Bird
Τρέξε!
Δουνκέρκη
Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου
The Post: Απαγορευμένα Μυστικά
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Αόρατη Κλωστή

 

Σκηνοθεσία

Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο για τo H Μορφή του Νερού
Γκρέτα Γκέργουιγκ για το Lady Bird
Τζόρνταν Πιλ για το Τρέξε!
Πόλ Τόμας Αντερσον για την Αόρατη Κλωστή
Κρίστοφερ Νόλαν για τη Δουνκέρκη

 

Α Ανδρικός Ρόλος

Γκάρι Ολντμαν για το H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Ντάνιελ Ντέι Λιούις για την Αόρατη Κλωστή
Τίμοθι Σαλαμέ για το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου
Ντάνιελ Καλούγια για το Τρέξε!
Ντένζελ Γουάσινγκτον για το Roman J. Israel, Esq.

 

Α Γυναικείος Ρόλος

Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Μάργκο Ρόμπι για το Εγώ, η Τόνια
Μέριλ Στριπ για το The Post: Απαγορευμένα Μυστικά
Σίρσα Ρόναν για το Lady Bird
Σάλι Χόκινς για το H Μορφή του Νερού

 

Β Ανδρικός Ρόλος

Σαμ Ρόκγουελ για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Γουίλεμ Νταφόε για το The Florida Project
Γούντι Χάρελσον για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Ρίτσαρντ Τζένκινς για το H Μορφή του Νερού
Κρίστοφερ Πλάμερ για το Ολα τα Λεφτά του Κόσμου

 

Β Γυναικείος Ρόλος

Αλισον Τζάνεϊ για το Εγώ, η Τόνια
Λόρι Μέτκαλφ για το Lady Bird
Οκτάβια Σπένσερ για το H Μορφή του Νερού
Μέρι Τζ. Μπλάιτζ για το Mudbound
Λέσλι Μάνβιλ για την Αόρατη Κλωστή

 

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Τhe Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Φερδινάνδος
Loving Vincent

 

Μικρού Μήκους Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Lou
Dear Basketball
Revolting Rhymes
Negative Space
Garden Party

 

Διασκευασμένο Σενάριο

Τζέιμς Αϊβορι για το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου
Ααρον Σόρκιν για το Molly’s Game
Σκοτ Νιουστάντερ και Μάικλ Χ. Γουέμπερ για το The Disaster Artist
Ντι Ρις και Βέρτζιλ Γουίλιαμς για το Mudbound
Σκοτ Φρανκ, Τζέιμς Μάνγκολντ, Μάικλ Γκριν για το Logan

 

Πρωτότυπο Σενάριο

Μάρτιν ΜακΝτόνα για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Γκρέτα Γκέργουιγκ για το Lady Bird
Τζόρνταν Πιλ για το Τρέξε!
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ για το H Μορφή του Νερού
Εμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι για το Ερωτας Μετ’ Εμποδίων

 

Διεύθυνση Φωτογραφίας

Ρότζερ Ντίκινς για το Blade Runner 2049
Χόιτε βαν Χόιτεμα για τη Δουνκέρκη
Νταν Λόστσεν για το H Μορφή του Νερού
Μπρούνο Ντελμπονέλ για το H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Ρέιτσελ Μόρισον για το Mudbound

 

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Edith + Eddie

 

Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους

Heroin(e)
Edith+Eddie
Knife Skills (Thomas Lennon)
Traffic Stop
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

The Silent Child

 

Μικρού Μήκους Ταινία

The Eleven O’Clock
The Silent Child
My Nephew Emmett
DeKalb Elementary
Watu Wote: All of Us

 

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

Μια Φανταστική Γυναίκα του Σεμπάστιαν Λέλιο (Χιλή)
The Insult του Ζιάντ Ντουεϊρί (Λίβανος)
Χωρίς Αγάπη του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ (Ρωσία)
Η Ψυχή και το Σώμα της Ιλντικο Ενιέντι (Ουγγαρία)
Το Τετράγωνο του Ρούμπεν Εστλουντ (Σουηδία)

 

Μοντάζ

Δουνκέρκη
H Μορφή του Νερού
Εγώ, η Τόνια
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Baby Driver

 

Ηχητικό Μοντάζ

H Μορφή του Νερού
Δουνκέρκη
Blade Runner 2049
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Baby Driver

 

Μίξη Ηχου

H Μορφή του Νερού
Δουνκέρκη
Blade Runner 2049
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Baby Driver

 

Καλλιτεχνική Διεύθυνση

H Μορφή του Νερού
Δουνκέρκη
Η Πεντάμορφη και το Τέρας
Blade Runner 2049
H Πιο Σκοτεινή Ωρα

 

Μουσική

Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Δουνκέρκη
H Μορφή του Νερού
Αόρατη Κλωστή
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi

 

Τραγούδι

Remember Me από το Coco
This is Me από το The Greatest Showman
Mighty River από το Mudbound
Stand up for Something από το Marshall
The Mystery of Love από το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου

 

Μακιγιάζ και κομμώσεις

Βικτώρια & Αμπντούλ
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Θαύμα

 

Κοστούμια

«Αόρατη Κλωστή»
Η Πεντάμορφη και το Τέρας
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Βικτώρια & Αμπντούλ
H Μορφή του Νερού

 

Ειδικά Εφέ

Blade Runner 2049
Φύλακες του Γαλαξία 2
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Κονγκ: Η Νήσος του Κρανίου