BAFTA 2018: Οι υποψηφιότητες

Η απονομή θα πραγματοποιηθεί στις 18 Φεβρουαρίου

Η περίοδος των βραβείων ξεκίνησε για το 2018 με τις Χρυσές Σφαίρες και θα συνεχιστεί στις 18 Φεβρουαρίου με τα βραβεία της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, BAFTA.

Δες τις υποψηφιότητες:

Καλύτερη ταινία
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερη βρετανική ταινία
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο ντεμπούτο από Βρετανό δημιουργό
The Ghoul – Gareth Tunley (σεναριογράφος/παραγωγός/σκηνοθέτης), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (παραγωγοί)

I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (σεναριογράφος/παραγωγός), Emily Morgan (παραγωγός)
Jawbone – Johnny Harris (σεναριογράφος/παραγωγός), Thomas Napper (σκηνοθέτης)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (σκηνοθέτης)
Lady Macbeth – Alice Birch (σεναριογράφος), William Oldroyd (σκηνοθέτης), Fodhla Cronin O’Reilly (παραγωγός)

Καλύτερη ξενόγλωσση ταινία
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Καλύτερο ντοκιμαντέρ
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Καλύτερο animation 
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Καλύτερος σκηνοθέτης
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο διασκευασμένο σενάριο
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Α′ γυναικείος ρόλος
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Α′ ανδρικός ρόλος
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Β′ γυναικείος ρόλος
Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Β′ ανδρικός ρόλος
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερη μουσική
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Καλύτερη φωτογραφία
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο μοντάζ
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερη καλλιτεχνική διεύθυνση
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Καλύτερα κοστούμια
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Καλύτερο μακιγιάζ 
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Καλύτερος ήχος 
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Καλύτερα οπτικά εφέ 
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Καλύτερο βρετανικό animation μικρού μήκους
Have Heart
Mamoon
Poles Apart

Βραβείο «Rising Star»
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet